Sign in to follow this  
Followers 0
Kevin Ng

Stars of the White Nights Festival 2003

10 posts in this topic

I've received the schedule of next year's Stars of the White Nights Festival, which will last for 3 whole months from May to August. Visiting companies which will perform at the Maryinsky Theatre include the New York City Ballet, the Royal Ballet, Hamburg Ballet, and the National Ballet of China.

11th International Festival "Stars of the White Nights"

dedicated to the 300TH Anniversary of St Petersburg

May 5 - August 5, 2003

Artistic Director: Valery Gergiev

Monday, May 5 & Tuesday, May 6

Prokofiev/Konchalovsky/Tsypin

WAR AND PEACE**

With Anna Netrebko, Gegam Grigorian and Vladimir Moroz

Conducted by Valery Gergiev

Wednesday, May 7

ORCHESTRA OF THE MARIINSKY THEATRE

Shostakovich Festive Overture

Glazunov Violin Concerto

Mahler Symphony No. 7

Soloist: Vadim Repin

Conducted by Valery Gergiev

Thursday, May 8

WORLD ORCHESTRA FOR PEACE

Strauss Don Juan

Mendelssohn Symphony No. 4 "Italian"

Shostakovich Symphony No. 10

Conducted by Valery Gergiev

Friday, May 9

BALLETS BY SHOSTAKOVICH *

The Young Girl and the Hooligan

Klop (The Bedbug)

Leningrad Symphony

Saturday, May 10

Petipa/Tchaikovsky

SWAN LAKE *

Zakharova, Kolb

Sunday, May 11

Tchaikovsky/Leiser & Caurier

12:00 EUGENE ONEGIN **

(new production)

Petipa/Adam

20:00: GISELLE*

Vishneva,Ruzimatov

Tuesday, May 13

Prokofiev/Alexandrov

SEMYON KOTKO **

Wednesday, May 14

Zakharov/Asafiev

FOUNTAIN OF BAKHCHISARAI *

SMOLNY CLOISTER

SINFONIETTA CRACOVIA

Penderecki Sinfonietta for Strings

Mozart Piano Concerto in A, KV 488

Beethoven Symphony No. 3

Soloist: Christoph Eschenbach

Conducted by John Axelrod

Thursday, May 15

Petipa/Tchaikovsky

SWAN LAKE*

Pavlenko, Korsuntsev

Friday, May 16

Petit/Bizet, Balanchine/Stravinsky, Balanchine/Prokofiev

CARMEN, APOLLO, PRODIGAL SON *

Saturday, May 17

Petipa/Minkus

DON QUIXOTE *

Sunday, May 18 & Monday, May 19

CENTRAL BALLET OF CHINA

RAISE THE RED LANTERN

Director: Zhang Yimou

SMOLNY CLOISTER

ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA

Mahler Symphony No. 3

Conductor: Zubin Mehta

Tuesday, May 20

Ratmansky/Prokofiev

CINDERELLA *

Wednesday, May 21

Lavrovsky/Prokofiev

ROMEO AND JULIET *

SMOLNY CLOISTER

ORCHESTRE DES CHAMPS-ELYSÉES

Beethoven: Symphonies Nos. 5 & 7

Conducted by Philippe Herreweghe

Thursday, May 22

AN EVENING OF PROKOFIEV

Maddalena - Opera (semi-staged)**

Prodigal Son - choreography by Balanchine*

SMOLNY CLOISTER

ZAGREB PHILHARMONIC

Friday, May 23

Musorgsky/Alexandrov

18.00 KHOVANSHCHINA **

Conducted by Valery Gergiev

Saturday, May 24

Verdi/McVicar

20.00 MACBETH **

Conducted by Valery Gergiev

SMOLNY CLOISTER

COLLEGIUM VOCALE GENT

15.00 Bach: Mass in b minor

Conducted by Philippe Herreweghe

Sunday, May 25

12:00 ORCHESTRA AND CHORUS OF THE MARIINSKY

Mahler: Symphony No. 2

Anna Netrebko (soprano), Olga Borodina (mezzo soprano)

Conducted by Valery Gergiev

Petipa/Tchaikovsky

20:00 SWAN LAKE*

Monday, May 26

From the Archives of the Mariinsky:

HISTORIC BALLETS *

Tuesday, May 27

Tchaikovsky/Galybin

THE QUEEN OF SPADES **

Conducted by Valery Gergiev

Wednesday, May 28

Petipa/Tchaikovsky

SLEEPING BEAUTY *

Thursday, May 29

MET ORCHESTRA

Mahler Symphony No.1

Berlioz Symphonie Fantastique

Conducted by James Levine

Friday, May 30

'300 YEARS of ST PETERSBURG' GALA

with Olga Borodina, Renée Fleming, Dmitri Hvorostovsky, Uliana Lopatkina, Karita Mattila, Anna Netrebko, Bryn Terfel, Diana Vishneva, Svetlana Zakharova, Farukh Ruzimatov, Igor Zelensky and others

Conducted by Valery Gergiev

Saturday, May 31

12:00 MET ORCHESTRA

Berlioz La Mort de Cleopatra

Brahms Double Concerto

Rachmaninov Third Piano Concerto

Soloists: Olga Borodina (mezzo soprano)

David Chan (violin), Rafael Figueroa (cello)

Arcadi Volodos (piano)

Conducted by James Levine

Petipa/Adam

19:00 GISELLE *

Sunday, June 1

Shostakovitch/Molostova/Tsypin

19:00 LADY MACBETH **

Conducted by Valery Gergiev

Monday, June 2

ORCHESTRA AND CHORUS OF THE MARIINSKY

Tchaikovsky Fantasy Overture Romeo and Juliet

Berlioz Romeo et Juliette

Prokofiev Suite from Romeo and Juliet

Conducted by Valery Gergiev

June 3, 6 & 9

Verdi/Roubaud

LA TRAVIATA (new production)**

With Anna Netrebko in the title role

Conducted by Valery Gergiev

Thursday, June 5

Rubinstein/Dodin

THE DEMON **

Nikitin,

Conducted by Valery Gergiev

Saturday, June 7

BALLET GALA

FRANKFURT BALLET, William Forsythe

SMOLNY CLOISTER

ROTTERDAM PHILHARMONIC ORCHESTRA

Berlioz Requiem

Conducted by Valery Gergiev

Sunday, June 8

12:00 ROTTERDAM PHILHARMONIC ORCHESTRA

Mahler Symphony No. 6

Conducted by Valery Gergiev

19:00 PARSIFAL**

Conducted by Christoph Eschenbach

Tuesday, June 10

Petipa/Minkus

LA BAYADERE *

SMOLNY CLOISTER

LAHTI SYMPHONY ORCHESTRA

Sibelius Pohola's Daughter

Aho Symphony No. 9

Sibelius Symphony No. 5

Soloist: Christian Lindberg

VYBORG CASTLE

Verdi

AIDA**

Conducted by Gianandrea Noseda

Wednesday, June 11

VYBORG CASTLE

SWEDISH RADIO ORCHESTRA AND CHORUS

LAHTI SYMPHONY ORCHESTRA

MARIINSKY ORCHESTRA AND CHORUS

Verdi Requiem

Conducted by Valery Gergiev

Thursday, June 12

SWEDISH RADIO ORCHESTRA AND CHORUS

Brahms Requiem

Conducted by Manfred Honeck

June 13, 14, 15 & 16

Wagner/Mirzoev/Tsypin

DER RING DES NIBELUNGEN (new production)**

Cast includes: Vladimir Vaneev, Viktor Chernomortsev, Olga Sergeeva, Gary Rideout

Conducted by Valery Gergiev

Friday, June 13

22:00 SMOLNY CLOISTER

SWEDISH RADIO CHORUS

Saturday, June 14

14:00 ORCHESTRA OF THE NATIONS

Conducted by Justus Frantz

Sunday, June 15

14:00 MARIINSKY YOUNG PHILHARMONIC

Mahler Symphony No. 5

Conducted by Gianandrea Noseda

Tuesday, June 17

Leontiev, Fokine, Nijinsky

20:00 STRAVINSKY BALLETS **

Petrushka, Firebird, Rite of Spring

Conducted by Valery Gergiev

Wednesday, June 18

Cimarosa/Miller, Stravinsky/Miller

CLEOPATRA/OEDIPUS REX**

Conducted by Valery Gergiev

Thursday, June 19

MELBOURNE SYMPHONY

Sibelius Violin Concerto

Lentz Guyuhmgan

Strauss Tod und Verklärung

Friday, June 20

Musorgsky/Kramer/Tsypin

BORIS GODUNOV **

Conducted by Valery Gergiev

Smolny Cloister

MELBOURNE SYMPHONY

Kancheli Fingerprints

Mahler Symphony No. 4

Soloist: Anna Netrebko

Saturday, June 21

ORCHESTRA OF THE MARIINSKY THEATRE

Salonen Worldpremiere

Shostakovitch Piano Concerto No. 1

Stravinsky Rite of Springs

Soloist: Alexander Toradze

Conducted by Esa Pekka Salonen

Petipa/Tchaikovsky

SWAN LAKE *

Sunday, June 22

14.00 BAMBERGER SYMPHONIKER

Strauss Also sprach Zarathustra

Strauss Horn Concerto

Strauss Till Eulenspiegel

Soloist: Marie Luise Neunecker

Conducted by Jonathan Nott

BALLET GALA *

In honor of Olga Moiseeva

55 Years - A life with the Mariinsky

Zakharova, Makhalina, Mezanskaia, Nioradze

Monday, June 23

ORCHESTRA OF THE MARIINSKY THEATRE

Wagner Siegfried Idyll

Pfitzner Violin Concerto

Mahler Symphony No. 9

Soloist: Rainer Kuechel

Conducted by Valery Gergiev

Tuesday, June 24

IVANGOROD FORTRESS

13:00: A CAPELLA CONCERT

Chorus of the Mariinsky Theatre

Russian Church Music

18:00: CHORUS AND ORCHESTRA OF THE MARIINSKY THEATRE, CHORUS AND ORCHESTRA OF THE ESTONIAN STATE OPERA,

Beethoven Symphony No. 9

Conducted by Valery Gergiev

22:00: PRINCE IGOR (staged performance)**

MARIINSKY THEATRE

BALLET GALA

STARS OF THE PARIS OPERA BALLET

Wednesday, June 25

NARVI

13:00: A CAPELLA CONCERT

Chorus of the Estonian State Opera

21:00: OPERA GALA

MARIINSKY THEATRE

Simonov/Slonimsky

Libretto and design by Mikhail Chemiakin

18:00 PRINCESS PIRLIPAT (Worthiness Punished)*

Simonov/ Tchaikovsky

Design by Mikhail Chemiakin

22:00 THE NUTCRACKER *

Thursday, June 26

ORCHESTRA and CHORUS OF THE MARIINSKY

Berlioz La Damnation de Faust

Conducted by Gianandrea Noseda

Friday, June 27

STRAVINSKY BALLETS*

Firebird, Les Noces, Rite of Spring

Conducted by Valery Gergiev

Saturday, June 28

VIENNA PHILHARMONIC (matinee)

Conducted by Valery Gergiev

MARIINSKY 'WHITE NIGHTS' BALL

Sunday, June 29

15:00: Small Philharmonic Hall

VIENNA STREICHSOLISTEN

Bach Double Concerto for 2 violins and strngs, and basso continuo

Staar Metamorphosis of a Labyrinth (world premiere)

Mozart

J. Strauss

Soloists: Manfred Honeck, Sergei Levitin (Bach)

Renee Staar (Staar)

WHITE NIGHTS' PREMIERE

TchaikovskyPountney

THE ENCHANTRESS**

Vaneev, Sergeeva, Savova, Chernomortsev

Conducted by Valery Gergiev

Monday, June 30

Puccini/Le Moli

IL TRITTICO

TABARRO, SUOR ANGELICA, GIANNI SCHICCHI

Conducted by Gianandrea Noseda

Tuesday, July 1

MOSCOW SOLOISTS

Conducted by Yuri Bashmet

Wednesday, July 2

FILARMONICA DELLA SCALA

Conducted by Riccardo Muti

July 9 - 13

HAMBURG BALLET, John Neumeier

July 16 - 28

THE ROYAL BALLET, Covent Garden

Swan Lake, Mayerling and Triple Bill

July 30 - August 4

NEW YORK CITY BALLET

* = Ballet of the Mariinsky Theatre (Kirov Ballet)

** = Soloists, Chorus and Orchestra of the Mariinsky Theatre (Kirov Opera)

Unless otherwise stated, all performances start at 19:00 in the Mariinsky Theatre

Programme correct at time of printing but may be subject to change

Share this post


Link to post

I guess, I'll just have to spend this summer in St. Petersburg.

That Lopatkina might come back is such great news, but that NYCB is going there after, what, thirty years--that's really something.

Share this post


Link to post

Thanks Kevin for info. I just hope Lopatkina's name is not used merely for crowd puller... is it not bizzare her name appears only in a special gala?

Anyway if she's to appear I'll be there. Please, keep us updated on the event should you know of any development....

Share this post


Link to post

Thanks Kevin. Now I have no excuse not to go. there is something going on all summer.:)

Share this post


Link to post

I've just received the updated programme of the White Nights Festival from the Mariinsky's marketing manager. Surely, it's subject to change. Tickets are not on sale until May.

11th International Festival “Stars of the White Nights”

dedicated to the 300TH Anniversary of St Petersburg

May 5 – August 5, 2003

Artistic Director: Valery Gergiev

Monday, May 5 & Tuesday, May 6

Prokofiev

WAR AND PEACE

With Anna Netrebko, Gegam Grigorian and Vladimir Moroz

Conducted by Valery Gergiev

Wednesday, May 7 at 20:00

ORCHESTRA OF THE MARIINSKY THEATRE

Rimsky Korsakov Sheherezade

Glazunov Violin Concerto

Rachmaninov Symphony No. 2

Soloist: Vadim Repin

Conducted by Valery Gergiev

Thursday, May 8

WORLD ORCHESTRA FOR PEACE

Mendelssohn Overture and Scherzo - Midsummer Night’s Dream

Strauss Don Juan

Prokofiev Ode to the End of War, Op. 105

Stravinsky Petrushka (1911)

Conducted by Valery Gergiev

Friday, May 9

BALLETS BY SHOSTAKOVICH *

The Young Girl and the Hooligan

Klop (The Bedbug)

Leningrad Symphony

Saturday, May 10

Petipa/Tchaikovsky

13:00 & 19:00 SWAN LAKE *

Sunday, May 11

Tchaikovsky

12:00 EUGENE ONEGIN **

20:00: FOKINE TRIPLE BILL

Chopiniana, Sheherezade, Firebird

Tuesday, May 13

Rimsky Korsakov

LEGEND OF THE INVISIBLE CITY OF KITEZH**

Wednesday, May 14

BALLET GALA *

Honoring Olga Moiseeva

SMALL HALL PHILHARMONIC

SINFONIETTA CRACOVIA

Penderecki Sinfonietta for Strings

Mozart Piano Concerto in A, KV 488

Beethoven Symphony No. 3

Soloist: Christoph Eschenbach

Conducted by John Axelrod

Thursday, May 15

Petipa/Tchaikovsky

SWAN LAKE

Friday, May 16

Petit/Bizet, Balanchine/Stravinsky, Balanchine/Prokofiev

CARMEN, APOLLO, PRODIGAL SON *

Sunday, May 18 at 15:00

Monday, May 19 at 19:00

CENTRAL BALLET OF CHINA

RAISE THE RED LANTERN

Director: Zhang Yimou

21:00 ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA

Mahler Symphony No. 3

Soloist: Zlata Bulycheva

Conductor: Zubin Mehta

Chorus of the Mariinsky Theatre

Tuesday, May 20

Petipa/Prokofiev

LA BAYADÈRE *

Wednesday, May 21

Ratmansky/Prokofiev

CINDERELLA *

SMOLNY CLOISTER

ORCHESTRE DES CHAMPS-ELYSÉES

Beethoven: Symphonies Nos. 5 & 7

Conducted by Philippe Herreweghe

Thursday, May 22

Petipa/Adam

LE CORSAIRE

SMOLNY CLOISTER

ZAGREB PHILHARMONIC

Parać: Symphony

Šulek: Concerto for Cello

Dvorak: Symphony No. 8

Soloist: Monika Leskovar

Conductor: Dmitri Liss

Friday, May 23

Musorgsky

18.00 KHOVANSHCHINA **

Conducted by Valery Gergiev

Saturday, May 24

Verdi

20.00 MACBETH **

Conducted by Valery Gergiev

SMOLNY CLOISTER

COLLEGIUM VOCALE GENT

15.00 Bach: Mass in b minor

Conducted by Philippe Herreweghe

Sunday, May 25

16:00 ORCHESTRA AND CHORUS OF THE MARIINSKY

Mahler: Symphony No. 2

Anna Netrebko (soprano), Olga Borodina (mezzo soprano)

Conducted by Valery Gergiev

Petipa/Tchaikovsky

20:00 SWAN LAKE

Monday, May 26

From the Archives of the Mariinsky:

HISTORIC BALLETS 

KALININGRAD (Koenigsberg)

Prokofiev Alexander Nevsky

Tchaikovsky 1812

Orchestra and Chorus of the Mariinsky Theatre

Conducted by Valery Gergiev

Tuesday, May 27

Tchaikovsky

THE QUEEN OF SPADES **

Conducted by Valery Gergiev

Wednesday, May 28

Palace Square

TRIBUTE TO ST. PETERSBURG

Petipa “Shadows” from La Bayadere

Fokine Polovtsian Act

Balanchine Symphony in C

Ballet, Chorus, Orchestra and Soloists of the Mariinsky

Conducted by Valery Gergiev

Thursday, May 29

GREAT PHILHARMONIC HALL

MET ORCHESTRA

Mahler Symphony No.1

Berlioz Symphonie Fantastique

Conducted by James Levine

Friday, May 30

‘300 YEARS of ST PETERSBURG’ GALA

with Olga Borodina, Renée Fleming, Dmitri Hvorostovsky, Uliana Lopatkina, Anna Netrebko, Diana Vishneva, Svetlana Zakharova, Farukh Ruzimatov, Igor Zelensky and others

Conducted by Valery Gergiev

Saturday, May 31

14:00 MET ORCHESTRA

Wagner Meistersinger overture

Brahms Double Concerto in A minor for Violin and Cello

Berlioz La mort de Cleopatre

Ravel Bolero

Soloists: Olga Borodina (mezzo soprano)

David Chan (violin), Rafael Figueroa (cello)

Conducted by James Levine

Sunday, June 1

Lavrovsky/Prokofiev

12:30 ROMEO AND JULIET *

20:00 ORCHESTRA AND CHORUS OF THE MARIINSKY

Tchaikovsky Fantasy Overture Romeo and Juliet

Berlioz Excerpts from Romeo and Julia

Conducted by Valery Gergiev

Monday, June 2

11:30 VAGANOVA ACADEMY

Graduation Concert

Verdi

TRAVIATA **

Anna Netrebko, Oleg Balashov, Vasily Gereello

Conducted by Valery Gergiev

Tuesday, June 3

Petipa/Adam

GISELLE *

Wednesday, June 4

Rubinstein

THE DEMON **

Conducted by Valery Gergiev

Thursday, June 5

Petipa/Minkus

DON QUIXOTE *

Friday, June 6

Rimsky Korsakov

THE GOLDEN COCKEROL **

Conducted by Valery Gergiev

Saturday, June 7

12:30 JEWELS *

20:00 ROTTERDAM PHILHARMONIC ORCHESTRA

Berlioz Requiem

Conducted by Valery Gergiev

Sunday, June 8

13:00 ROTTERDAM PHILHARMONIC ORCHESTRA

Mahler Symphony No. 6

Conducted by Valery Gergiev

18:00 PARSIFAL

Conducted by Christoph Eschenbach

Monday, June 9

13:00 VAGANOVA ACADEMY

Graduation Concert

20:00 TRIBUTE TO STRAVINSKY

Oedipus Rex, Les Noces, Rite of Spring

Conducted by Valery Gergiev

Tuesday, June 10

Petipa/Adam

18:00 GISELLE *

21:00 LAHTI SYMPHONY ORCHESTRA

Sibelius Pohola’s Daughter

Aho Symphony No. 9

Sibelius Symphony No. 5

Soloist: Christian Lindberg

Conductor: Osmo Vänskä

VYBORG CASTLE

Verdi

AIDA

Conducted by Gianandrea Noseda

Wednesday, June 11

VYBORG CASTLE

SWEDISH RADIO ORCHESTRA AND CHORUS

LAHTI SYMPHONY ORCHESTRA

MARIINSKY ORCHESTRA AND CHORUS

Verdi Requiem

Conducted by Valery Gergiev

MARIINSKY THEATRE

11:30 VAGANOVA ACADEMY

Graduation Concert

19:00 JEWELS *

Thursday, June 12

SWEDISH RADIO ORCHESTRA AND CHORUS

Brahms Requiem

Conducted by Manfred Honeck

COMMEDIA

Rimsky Korsakov

GOLDEN COCKEROL **

June 13, 14, 16 & 18

Wagner

DER RING DES NIBELUNGEN (new production)

Cast includes: Vladimir Vaneev, Viktor Chernomortsev, Olga Sergeeva, Gary Rideout

Conducted by Valery Gergiev

Friday, June 13

22:00 SMOLNY CLOISTER

SWEDISH RADIO CHORUS

Saturday, June 14

14:00 ORCHESTRA OF THE NATIONS

Conducted by Justus Frantz

Sunday, June 15

19:00 MARIINSKY YOUNG PHILHARMONIC

Mahler Symphony No. 5

Conducted by Gianandrea Noseda

23:00 MIDNIGHT CONCERT IN THE MARIINSKY

ORCHESTRA OF THE NATIONS

Tchaikovsky Symphony No. 5

Conducted by Valery Gergiev

15:00 SMOLNY CLOISTER

Gubaidulina Easter Oratorium and St. John’s Passion

Semi staged

Co-production with the Rotterdam Philharmonic – Gergiev Festival

Tuesday, June 17

Glinka

LIFE FOR THE TSAR (in concert)

Conducted by Valery Gergiev

Thursday, June 19

MELBOURNE SYMPHONY

Kancheli Fingerprints

Mahler Symphony No. 4

Soloist: Anna Netrebko

Friday, June 20

Musorgsky

BORIS GODUNOV **

Conducted by Valery Gergiev

Smolny Cloister

MELBOURNE SYMPHONY

Sibelius Violin Concerto

Lentz Guyuhmgan

Strauss Tod und Verklärung

Conductor: Markus Stenz

Saturday, June 21

17:00 ORCHESTRA OF THE MARIINSKY THEATRE

Salonen Sleepless (Russian Premiere)

Shostakovitch Piano Concerto No. 1

Stravinsky Rite of Springs

Soloist: Alexander Toradze

Conducted by Esa Pekka Salonen

Petipa/Tchaikovsky

20:00 SWAN LAKE *

Sunday, June 22

14.00 BAMBERGER SYMPHONIKER

Ligeti Horn concerto

Mahler Symphony No. 5

Soloist: Marie Luise Neunecker

Conducted by Jonathan Nott

Petipa/Tchaikovsky*

SLEEPING BEAUTY

Monday, June 23

ORCHESTRA OF THE MARIINSKY THEATRE

Wagner Siegfried Idyll

Pfitzner Violin Concerto

Mahler Symphony No. 9

Soloist: Rainer Kuechel

Conducted by Valery Gergiev

Tuesday, June 24

IVANGOROD FORTRESS

13:00: A CAPELLA CONCERT

Chorus of the Mariinsky Theatre

Russian Church Music

18:00: CHORUS AND ORCHESTRA OF THE MARIINSKY THEATRE, CHORUS AND ORCHESTRA OF THE ESTONIAN STATE OPERA,

Beethoven Symphony No. 9

Conducted by Valery Gergiev

22:00: PRINCE IGOR (staged performance)

MARIINSKY THEATRE

BALLET GALA

STARS OF THE PARIS OPERA BALLET

Wednesday, June 25

NARVI

13:00: A CAPELLA CONCERT

Chorus of the Estonian State Opera

21:00: OPERA GALA

MARIINSKY THEATRE

Simonov/Slonimsky

Libretto and design by Mikhail Chemiakin

18:00 PRINCESS PIRLIPAT (Worthiness Punished)*

Simonov/ Tchaikovsky

Design by Mikhail Chemiakin

22:00 THE NUTCRACKER 

Thursday, June 26

ORCHESTRA and CHORUS OF THE MARIINSKY

Berlioz La Damnation de Faust

Conducted by Gianandrea Noseda

Friday, June 27

TRIBUTE TO STRAVINSKY

Oedipus Rex, Les Noces, Rite of Spring

Opera and Ballet of the Mariinsky Theatre

Conducted by Valery Gergiev

Saturday, June 28

VIENNA PHILHARMONIC (matinee)

Conducted by Valery Gergiev

MARIINSKY ‘WHITE NIGHTS’ BALL

Sunday, June 29

15:00: Small Philharmonic Hall

VIENNA STREICHSOLISTEN

Bach Double Concerto for 2 violins and strngs, and basso continuo

Staar Metamorphosis of a Labyrinth (world premiere)

Mozart

J. Strauss

Soloists: Manfred Honeck, Sergei Levitin (Bach)

Renee Staar (Staar)

WHITE NIGHTS’ PREMIERE

Tchaikovsky

THE ENCHANTRESS

Vaneev, Sergeeva, Savova, Chernomortsev

Conducted by Valery Gergiev

Monday, June 30

16:00 ORCHESTRA OF THE MARIINSKY

Kancheli “Uarzon” (Beloved) Russian Premiere

Raskatov “Path”, Concerto for Viola – Russian Premiere

Sibelius Violin Concerto

Soloists: Yuri Bashmet (viola), Dmitri Kavakos (violin)

Puccini/Le Moli

20:00 IL TRITTICO

TABARRO, SUOR ANGELICA, GIANNI SCHICCHI

Conducted by Gianandrea Noseda

Tuesday, July 1

BILBAO ORKESTRA SINFONIKOA

Arriaga Overture "Los esclavos felices"

Rodrigo Concierto de Aranjuez

Ravel Excerpts from Suite No. 1 & 2 "Daphnis et Chloé"

Soloist : Pepe Romero

Conductor: Juanjo Mena

Wednesday, July 2

MOSCOW SOLOISTS

Conducted by Yuri Bashmet

July 8 – 13

HAMBURG BALLET

July 18 – 28

THE ROYAL BALLET, Covent Garden

Thursday, July 18

Friday, July 19

Ashton Scenes de Ballet

McMillan Marguerite and Arnaud

McMillan Song of the Earth

Sunday, July 20 (14:00 & 19:00)

Sunday, July 27

Monday, July 28

McMillan Romeo and Juliet

Tuesday, July 22

Wednesday, July 23

Saturday, July 26 (14:00 & 19:00)

Anthony Dowell Swan Lake

Thursday, July 24

Friday, July 25

Weldon Tryst

Ashton Month in the Country

McMillan Gloria

July 30 – August 5

NEW YORK CITY BALLET

Wednesday, July 30 ALL BALANCHINE

Serenade, Symphony in Three Movements, Symphony in C

Conducted by Valery Gergiev

Friday, August 1 ALL ROBBINS

Interplay, Dances at a Gathering, Glass Pieces

Saturday, August 2

12:00 ALL BALANCHINE

19:00 ALL ROOBINS

Sunday, August 3 ALL BALANCHINE

Monday, August 4 MIXED PROGRAM

Tuesday, August 5 MIXED PROGRAM

Balanchine Agon

Balanchine Concerto Barocco

Martins Hallelujah Junction

Balanchine Western Symphony

* = Ballet of the Mariinsky Theatre (Kirov Ballet)

** = Soloists, Chorus and Orchestra of the Mariinsky Theatre (Kirov Opera)

Unless otherwise stated, all performances start at 19:00 in the Mariinsky Theatre

Programme correct at time of printing but may be subject to change

Share this post


Link to post

Hi Kevin:

Looks like a marvellous program ... three months of fabulous ballet.

Naive question ... I've never been to Russia, but if I wanted to come for specific performances, where would you recommend staying? I know I can arrange the flights easily (I'm a U.S. citizen, living in the U.K., so would be flying from London), but hotel recommendations (and any suggestions of recommended ways to buy performance tickets) would be appreciated.

BB

Share this post


Link to post

Bilbo, the hotels nearest to the Mariinsky Theatre are the Hotel Astoria and the Hotel Angleterre. Both are about five minutes away from the Mariinsky by taxi. I have stayed in both and recommend them. Hotel Angleterre, which is slightly cheaper than the Astoria, has just been renovated, as I found out when staying there during the Mariinsky Festival last month. Hotel Astoria is more prestigious as it is used by heads of state.

Share this post


Link to post

Unfortunately, the gala performance on May 30 is not opened to the public, unless you get the invitation from the president Putin!

Room rates during the celebration of 300 years in St Petersburg are outrageous. Bilbo, you may try www.lodgingspb.com for cheaper rate in mini hotels or apartments.

Share this post


Link to post

thank you all ... looks like I have some internet homework to do!!

I'll let you know when I'll be there and we can perhaps meet there!

BB

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  
Followers 0