Jump to content


2014 Golden Mask Winners


  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 Cygnet

Cygnet

    Silver Circle

  • Senior Member
  • PipPipPipPipPip
  • 728 posts

Posted 23 April 2014 - 02:10 PM

The 2014 Golden Mask winners were announced Friday 4/18/14:  http://eng.goldenmask.ru/gm.php?id=121

The Bolshoi Theatre, Yekaterinburg Opera and Ballet Theatre, and the Mikhailovsky Theatre in Petersburg

dominated in the ballet and opera categories.   

 

  • BALLET/ CONTEMPORARY DANCE ballet/best production
  • SALIERI VARIATIONS, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg

    contemporary dance/best production
  • THE RITE OF SPRING, Bolshoi Theatre, Moscow 

  • best conductor
  • Pavel KLINICHEV - CANTUS ARCTICUS, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg

    best balletmaster/best choreographer
  • Vyacheslav SAMODUROV - SALIERI VARIATIONS, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg

    best actress
  • Elena VOROBYOVA - SALIERI VARIATIONS, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg

    best actor
  • Vladimir VARNAVA - PASSENGER, Vladimir Varnava and Maxim Didenko Joint Project, St. Petersburg
  • DRAMA 
    best large scale production
  • INTRIGUE AND LOVE, Maly Drama Theatre - Theatre of Europe, St. Petersburg 

    best small scale production
  • VASSA, Vedogon-Theatre, Zelinograd

    best director
  • Rimas TUMINAS - EUGENE ONEGIN, Vakhtangov Theatre, Moscow 

    best actress
  • Alexandra URSULYAK (Shen The, Shui Ta) – THE GOOD PERSON OF SZECHWAM, Pushkin Theatre, Moscow

    best actor
  • Alexei VERTKOV (Venichka) – MOSCOW-PETUSHKI, Studio of Theatre Arts, Moscow

    best supporting actor/actress
  • Era ZIGANSHINA (Grandmother) – ZERO LITURGY, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg

    best designer
  • Alexander BOROVSKIY - INTRIGUE AND LOVE, Maly Drama Theatre - Theatre of Europe, St. Petersburg

    best costume designer
  • Maria DANILOVA - EUGENE ONEGIN, Vakhtangov Theatre, Moscow

    best light designer
  • Denis SOLNTSEV - ONEGIN, Krasny Fakel, Novosibirsk

    PUPPETRY
    best production
  • KILL KAROL, Puppet House, Penza

    best director
  • Boris KONSTANTINOV - CARMEN, Puppet Theatre Teremok, Vologda 

    best designer
  • Viktor NIKONENKO - KILL KAROL, Puppet House, Penza

    best actor
  • Andrei NECHAEV, Dmitriy CHERNOV, Alexei SOKOLOV, Khalisya BOGDANOVA (Old señora) - THE OLD SEIGNEUR AND…, Obraztsov Theatre, Moscow

    Drama and Puppet Theatre Jury`s Special Award
  • ONEGIN, Krasny Fakel, Novosibirsk
  • Yury Butusov, productions of THE GOOD PERSON OF SZECHWAM, Pushkin Theatre, Moscow and MACBETH. CINEMA, Lensoviet Theatre, St. Petersburg 


    OPERA best production
  • EUGENE ONEGIN, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg 

    best conductor
  • Jan LATHAM-KOENIG - TRISTAN UND ISOLDE, Novaya Opera, Moscow 

    best director
  • Andriy ZHOLDAK - EUGENE ONEGIN, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg 

    best actress
  • Venera GIMADIEVA (Amina) – LA SONNAMBULA, Bolshoi Theatre, Moscow 

    best actor
  • Maxim MIRONOV (Lindoro) – L'ITALIANA IN ALGERI, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow

     
  • OPERETTA/MUSICAL best production
  • THE LITTLE MERMAID, Stage Entertainment, Moscow

    best conductor
  • Ainars RUBIKIS - MASS, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk

    best director not awarded 

    best actress
  • Manana GOGITIDZE (Ursula) – THE LITTLE MERMAID, Stage Entertainment, Moscow

    best actor
  • Dmitry SUSLOV (Celebrant/Prayer) – MASS, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk


    BEST COMPOSER
  • Vladimir KOBEKIN - KHOLSTOMER, Chamber Musical Theatre, Moscow

    MUSICAL THEATRE/BEST DESIGNER
  • Alexander SHISHKIN - THE RITE OF SPRING, Bolshoi Theatre, Moscow MUSICAL THEATRE/BEST COSTUME DESIGNER
  • Antony McDONALD - L’ENFANT ET LES SORTILÈGES, Bolshoi Theatre, Moscow

    MUSICAL THEATRE/BEST LIGHT DESIGNER
  • AJ WEISSBARD - EUGENE ONEGIN, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg

    Musical Theatre Jury`s Special Award
  • Maxim Yemelyanychev (hammer clavier) LE NOZZE DI FIGARO, Opera and Ballet Theatre, Perm;
     
  • Pokiza Kurbonasenova, Adzham Chakoboev, Abdulmamad Bekmamadov, authors and performers, Akyn-opera, Teatr.doc, Moscow
     
  • Sergei Nevsky (composer), Klaus Luhnstedt (librettist) and creative team of FRANCIS, Operagroup, Moscow 


    INNOVATION
  • DISTANT VICINITY, Playwright and Directors Centre, Moscow

    CRITICS AWARD
  • AN IDEAL HUSBAND, Moscow Art Theatre

    CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Oleg Basilashvili 
    CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Galina Volchek 
    CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Mark Zakharov
    CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Eri Klas
    CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Anna Kuzmina 
    CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Georgy Obukhov 
    CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Nina Urgant
    CONTRIBUTION TO THEATRE ART – Klarina Shadko

    SUPPORT OF RUSSIAN THEATRE ART – Academservice
    SUPPORT OF RUSSIAN THEATRE ART – Sergei Chebotaryov, Deputy Head of Administration, Tambov region 

    BEST FOREIGN PRODUCTION PRESENTED IN RUSSIA IN 2013 – The Man Outside, Thalia Theatre, Hamburg, Germany 
     


#2 sandik

sandik

    Rubies Circle

  • Senior Member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,334 posts

Posted 24 April 2014 - 10:36 PM

Whose choreography for Sacre?



#3 Cygnet

Cygnet

    Silver Circle

  • Senior Member
  • PipPipPipPipPip
  • 728 posts

Posted 25 April 2014 - 11:05 AM

Whose choreography for Sacre?

Tatyana Baganova choreographed the Bolshoi's "Rite of Spring."    



#4 sandik

sandik

    Rubies Circle

  • Senior Member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,334 posts

Posted 25 April 2014 - 12:06 PM

Thanks so much -- it's one of my favorite scores and I try to keep track of what I haven't seen yet!




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users


Help support Ballet Alert! and Ballet Talk for Dancers year round by using this search box for your amazon.com purchases (adblockers may block display):